Menü

Kolajen Nedir?


https://bioz.com.tr/image/cache/catalog/blog/Kollajen-Nedir-750x465.png

Kolajen Nedir? Kolajen Ne İşe Yarar? Hangi Besinlerde Kolojen Bulunur?

Kolajen, hücreler tarafından meydana getirilen ve fibroblastlar da bulunan bir protein türüdür. Kas ve cilt hücreleri içerisinde bulunan Kolajenlerin bağ dokusu güçlendirdiği ve vücut bütünlüğünde etkili olduğu bilinmektedir. Cilde dayanıklılık veren ve dayanıklılık kazandıran Kolajen içeriğidir. Öte yandan eklem ve organları bir arada tutmada Kolajenler görev yapar.

İnsan vücudunda yıllar geçtikçe Kolajen protein miktarı azalır. Bir süre sonra ise yetersiz hale gelir. Yaşlanma ile artan Kolajen kaybı ise ciltte kuruluk, kırışıklık, selülit, eklem hastalıkları ve canlılıkta azalma söz konusu olur. Genç yaşlarda kendiliğinden üretilen Kolajen yaşlılıkla birlikte vücut tarafından artık üretilmez. Bu nedenle de ilerleyen yaşlarda Kolajen açısından zengin bir beslenme gereklidir.

Kolojen içerikli besin ihtiyacı aynı zamanda sitresli yaşam, sigara kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığına maruz kalma ve c vitaminindeki eksiklik gibi etkenler ile Kolajen miktarında azalma söz konusu olur. Cilde Kolajen takviyesi içerikli kremler de bu nedenle üretilir.

Kolojen içerikli besin maddeleri;

-Yaban mersini,

-Koyu yeşil yapraklı sebzeler,

-Beyaz çay,

-soya ürünleri,

-Kırmızı meyveler,

-Kırmızı sebzeler,

-Fasulye,

-Kemik suyu

-yumurta beyazı

-jelatin,

-turunçgiller

-mor ve kırmızı mevyeler,

-sarımsak ve türevleri,

-su yosunu,

-morina balığı,

-C vitamini,

-Sarımsak, sayılmaktadır. Bu besinlerin düzenli olarak tüketildiği takdirde yaşlanma etkileri dahil bir çok olumsuzluktan korumak mümkündür.

Cilt için kullanılacak Kolajen içerikli maddeler aynı zamanda saçların gürleşmesini, saçların sağlıklı olması sağlanır. Öte yandan diş ve tırnaklar içinde Kolajen güçlendirici bir etki sağlar.

Kolajen içeriğinin de belirli bir düzeyde tüketilmesi gereklidir. Günde 2,5 ile 5 gram arasında Kolajen alınmalıdır. Fazla alınan Kolajen miktarı kalp hastalıkları tedavisinde olumsuz etki yapar. Yeterli ve dengeli beslenme konusu sadece çok tüketmek değildir. Her yararlı maddenin vücuda ihtiyacı kadar alınması gereklidir. Kozmetik sektöründe ise Kolajen tamamen cilt için kullanılan ürünlerin içeriğinde yer almaktadır. Birçok marka kremler, saç bakım ürünleri ve birçok ürününde birden fazla Kolajen içerikli maddeyi aynı anda kullanırlar.